Przyjęto, że dziecko w wieku trzech lat jest gotowe do pozostania przez dłuższy czas bez rodziców, poza domem, pod opieką innych dorosłych. W związku z tym rodzice zapisują swoje dzieci  do przedszkola i mają pewność, że korzystnie wpłynie to na wszechstronny rozwój ich dzieci. Dzieci są bardzo różne, różnie więc przebiega okres trwania adaptacji do środowiska przedszkolnego. Dlatego też warto zapewnić dziecku jak najlepsze wspomnienia z pierwszych chwil w przedszkolu.

Liskowe przedszkolaki przed przyjściem do przedszkola mają okazję uczestniczyć w spotkaniach adaptacyjnych.

 

Drodzy Rodzice, zanim pójdę do przedszkola…

Do września jeszcze trochę czasu, ale warto już zacząć wprowadzać pewne zmiany w rytmie dnia. Warto rozmawiać na temat przedszkola, czytać bajki o podobnej tematyce i starać się mówić o przedszkolu jako pozytywnym doświadczeniu.

Duże znaczenie ma też ćwiczenie samodzielności podczas korzystania z toalety. Pilnujcie także, żeby dziecko miało nawyk częstego mycia rąk. Zachęcajcie Malca do coraz większej samodzielności, nie bądźcie nadopiekuńczy. Warto wykorzystać nadchodzący czas na ćwiczenie samodzielnego ubierania się i rozbierania.

Im prościej, tym lepiej: spodnie na gumkę, buty na rzepy, bluzy przez głowę.
Postarajcie się nie wyręczać dziecka podczas posiłków. Wiemy, że czasem jest tak wygodniej zwłaszcza, gdy nam gdzieś się śpieszy. Proszę nam jednak uwierzyć, że warto poświęcić na to czas i poczuć satysfakcję, gdy dziecko posiądzie nową umiejętność. To buduje jego pewność siebie. Pomóżcie mu dorośleć i nie bądźcie nadopiekuńczy. Postawcie na naukę samodzielności, ważne by dziecko umiało zakomunikować dorosłym o swoich potrzebach: że chce mu się siusiu, że chce pić, że jest zmęczone. Przypominajcie mu także, że w przedszkolu ze wszystkimi prośbami i problemami będzie mogło zwrócić się do pani. 🙂